W województwie świętokrzyskim tradycyjnie w marcu obchodzony jest Tydzień Kultury Języka. Jego celem niezmiennie jest dążenie do pokazania wielkiej roli języka ojczystego, propagowanie jego kultury, kształtowanie estetyki i form wypowiadania się. Tegorocznej XXV edycji przyświecało hasło: Kto czyta, błądzi mądrze i z refleksją. Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży.
W tę tradycję wpisuje się również Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Starachowicach, w którym XVII raz świętowano Tydzień Kultury Języka. Jego organizatorkami od kilkunastu lat są nauczycielki języka polskiego: Donata Zielińska-Miśkiewicz i Grażyna Kmiotek.
Z tej okazji w szkole zorganizowano szereg imprez propagujących poprawność języka, zarówno pisanego, jak i mówionego.
Po raz piętnasty zorganizowany został Szkolny Konkurs Ortograficzny. Jego uczestnicy musieli zmierzyć się z dość trudnym, naszpikowanym kruczkami ortograficznymi dyktandem. Musieli przy tym wykazać się dużą wiedzą z zakresu znajomości zasad ortografii. Zwyciężyła Aleksandra Rusiecka z klasy 3lt, II miejsce zajęła Roksana Borkowska z klasy 2rlt, a III – Joanna Śmigielska - klasa 3lt. Ola i Roksana reprezentowały szkołę w Miejskim Konkursie Ortograficznym 16 marca w Gimnazjum nr 3. Wyłoniono też Mistrza ortografii. Została nim też Aleksandra Rusiecka.
Czwarty raz został przeprowadzony Szkolny Konkurs Poprawnej Polszczyzny. Uczestnicy zmagali się z trudnymi zadaniami z zakresu fleksji, słowotwórstwa, fonetyki, składni. Tryumfował Łukasz Miernikiewicz z klasy 2smt. II miejsce zajęli: Łukasz Gut (2smt), Krystian Kasperkiewicz (3pt), na trzecim miejscu znaleźli się: Krzysztof Kucharczyk (1cet) i Karolina Gągola (2rlt).
Tydzień Kultury Języka to z pewnościa dobra okazja, aby uświadomić sobie, że jest wiele powodów, dla których należy dbać o poprawność językową. Jednym z nich jest właściwa komunikacja, a tym samym nawiązywanie kontaktów z innymi ludźmi, ale także szybsze zdobywanie informacji, czy sprawniejsze uczenie się. Sposób, w jaki mówimy, jak dobieramy słowa, konstrukcje zdań, jaki styl ma nasz komunikat, decydują w dużej mierze również o kulturze osobistej.
Język jest więc sposobem wyrażania naszego myślenia i naszej kultury. To, jak piszemy, czy mówimy świadczy o nas bardziej, niż byśmy sobie tego życzyli, dlatego warto posługiwać się poprawną polszczyzną.