Open menu

Koronawirus - porady psychologa

Z coraz większym trudem i psychicznym wysiłkiem przeżywamy ciężki dla nas wszystkich czas. Odczuwamy potrzebę wzajemnej pomocy i wsparcia. Oto kilka porad przygotowanych przez psychologów:

  1. Dostosuj się do wszelkich zaleceń stawianych przez instytucje państwowe, m.in.: nie wychodź z domu i myj często ręce.
  2. Utrzymuj zdrowy styl życia. Skup się na właściwym odżywianiu, odpowiedniej ilości snu i wypoczynku.
  3. Nie zapominaj o prostych porannych ćwiczeniach, na które nie miałeś dotychczas czasu. Pamiętaj o aktywności fizycznej.
  4. Podejmij większą aktywność w domu.

Jest wiosna może małe porządki na balkonie?, wykonanie projektu poprawy zagospodarowania działki, którą posiadasz? POMYŚL i ZAPLANUJ. Wkrótce dostrzeżesz tego owoce i będziesz się mógł z nich cieszyć.

  1. Wykonuj czynności, na które dotychczas nie miałeś wolnego czasu, np.: weź się za ulubioną a nieprzeczytaną książkę, obejrzyj ulubiony film (choć go już może wielokrotnie oglądałeś) albo po prostu pozwól sobie na leniuchowanie.
  2. Dobrze wykorzystaj czas spędzony w domu – skup się na codziennych czynnościach i rób coś, co sprawia ci przyjemność. Znajdź sobie nowe hobby.
  3. Ogranicz liczbę śledzonych informacji na temat KORONAWIRUSA. Korzystaj z wiadomości znajdujących się na portalach, które uchodzą za najbardziej wiarygodne. Nie przyjmuj wszystkiego, co wpadnie ci w ucho czy w oko.
  4. Nie izoluj się i nie unikaj kontaktu z członkami rodziny i przyjaciółmi. Kontaktuj się z nimi telefonicznie lub za pomocą komunikatów internetowych. Wzmacniaj więzi z domownikami.
  5. Unikaj ciągłego negatywnego rozmyślania o zaistniałej sytuacji – stosuj trening relaksacyjny lub inne metody, np. Joga.
  6. Jeśli nie wiesz, co zrobić z wolnym czasem, zgłoś się do Centrum Wolontariatu.
  7. Podejmij trud zmiany swojego myślenia i odrzucania od siebie wszystkiego, co przynosi stres, strach, obawę, niepewność i rodzi lęk. To obniża odporność.
  8. Rozluźnij się. W tym celu wykorzystaj różnego rodzaju wizualizacje, np.: wykonaj 10 głębokich wdechów i wydechów czy po prostu wysiłek fizyczny.
  9. Unikaj słuchania, mówienia i myślenia pesymistycznego oraz negatywnych strategii radzenia sobie z powstałą trudnością. Przynosi ono negatywne skutki.
  10. Spotykając drugiego człowieka w pracy, sklepie czy też na spacerze – uśmiechnij się do niego, a w bezpiecznej odległości powiedz pierwszy: „Dzień dobry”. To naprawdę nic nie kosztuję… a tak dużo znaczy…
  11. Zadzwoń do sąsiada, przyjaciela, znajomej osoby i zapytaj, czy czegoś nie potrzebuje?
  12. Korzystaj z proponowanej pomocy i wsparcia. Nie odrzucaj pomocnej dłoni, słowa i czynu. POZWÓL SOBIE POMÓC.
  13. Nie kryj w sobie negatywnych emocji, uczuć i zachowań. Wobec zaistniałej sytuacji masz prawo czuć się źle, odczuwać tęsknotę, bezradność, bezsilność, samotność i osamotnienie, a nawet potrzebę uronić łzę. ZRÓB TO, ZADZWOŃ i POWIEDZ, że jest ci ŹLE, POROZMAWIAJ.
  14. Pamiętaj, że zaistniała sytuacja minie i NIE JESTEŚ SAM. Miej NADZIEJĘ.
  15. W każdej chwili możesz skorzystać z pomocy psychologicznej w: ośrodkach interwencji kryzysowej, z telefonów zaufania (w gminach uruchomiono darmowe porady psychologiczne), na stronach internetowych, m.in.: Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, Polskiego Towarzystwa Psychoonkologicznego czy też „Psychologów dla społeczeństwa”. SKORZYSTAJ!
  16. Jeśli jesteś wierzący – ZAUFAJ!
© 2024 Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach - Webmaster: Dariusz Leszczyszyn.

Please publish modules in offcanvas position.

Free Joomla! templates by Engine Templates