Forum Współpracy w Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Starachowicach
W środę, 29 maja 2019 roku w naszej szkole odbyło się kolejne Forum Współpracy na rzecz rozwoju kształcenia zawodowego. Celem tego spotkania jest włączenie się przedsiębiorstw w przygotowanie przyszłych kadr zawodowych na potrzeby lokalnego rynku pracy, promocja i wsparcie kształcenia zawodowego w Technikum nr 2.
Tegoroczna konferencja dotyczyła kształcenia w zawodach technik logistyk i technik spedytor – zawodów, które w nie tylko w powiecie ale w całym województwie znajdują się na liście zawodów deficytowych (wg corocznego Barometru zawodów WUP w Kielcach).
Na spotkanie z uczniami przybyli przedstawiciele firm: SILVAN LOGISTIC - Anna Dąbrowska-Wójcik i Damian Półtorak, ANIMEX sp. z o.o. – Dagmara Kuś i Ewa Boczek, CERRAD sp. z o.o. – Krzysztof Młodawski, Brico Marche – Sylwia Bartosik, przedstawiciele Partnerów i Lidera realizowanego w szkole projektu: Dariusz Dąbrowski (Wicestarosta Starachowicki), Marta Zięba (SSE Starachowice), Michał Zatorski i Marzena Piwowarczyk (Akademia Przedsiębiorczości sp. z o.o.).
Dyrektor szkoły – Grażyna Małecka, gorąco przywitała wszystkich uczestników Forum Współpracy oraz pokrótce przedstawiła dotychczasową współpracę z Akademią Przedsiębiorczości na rzecz wsparcia i rozwoju kształcenia zawodowego w kierowanej przez nią szkole. Następnie nauczyciel przedmiotów logistycznych – Jarosław Ciepliński, przybliżył realizację projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic” w Technikum nr 2. Dzięki realizacji projektu szkoła otrzymała doposażenie do 3 pracowni zawodowych (środków transportu, mechatronicznej i elektrycznej), m.in. komputery stacjonarne, laptopy, projektory, modele środków transportu, mierniki i inne urządzenia elektryczne). W ramach projektu 126 uczniów podnosi swoje kompetencje zawodowe poprzez udział w różnych kursach, m.in. prawo jazdy kat. B, obsługa wózka widłowego, obsługa programów magazynowych, obsługę obrabiarek CNC, AutoCAD, PLC i inne. Swoje kompetencje i kwalifikacje podniosło także 12 nauczycieli przedmiotów zawodowych, uczestnicząc w studiach podyplomowych, kursach i szkoleniach, m.in. w Warszawie, Krakowie i Gliwicach.
Prezes Akademii Przedsiębiorczości sp. z o.o. przedstawił inne działania, podejmowane przez kierowaną przez niego instytucję, w zakresie wparcia rozwoju kształcenia zawodowego, w tym realizację projektu ponadnarodowego, w ramach którego prowadzone są prace na rzecz adaptacji w Starachowicach niemieckiego modelu współpracy instytucjonalnej dla kształcenia zawodowego (w oparciu o model współpracy firmy Grone GmbH z Hamburga).
Uczniowie kształcący się w zawodach technik spedytor i technik logistyk wysłuchali wystąpień i prezentacji, przygotowanych dla nich przez pracodawców. Pani Anna Dąbrowska - Wójcik. z Silvan Logistic omówiła pracę spedytora oraz 7 cech, które powinien posiadać każdy spedytor aby wykonywana praca była dla niego realizacją pasji zawodowych. Pani Ewa Boczek z Animex Sp. z o.o. zaprezentowała logistykę jednego przedsiębiorstwa (Animex Starachowice) obrazując, że jakikolwiek proces produkcji nie jest możliwy bez logistyki zaopatrzenia, magazynowania, dystrybucji, transportu oraz logistyki zwrotnej.
W drugiej części Forum Współpracy, po prezentacjach przedsiębiorców, dyskutowano nad zagadnieniem: ” Logistyka przyszłości - logistyk w przyszłości?”. Uczniowie klasy 3 lt – Wiktoria Szast i Piotr Różycki, przedstawili swoją pracę konkursową z finału Ligi Młodych Logistyków w Katowicach: „Robotyzacja a logistyka. Sztuczna inteligencja przyszłością logistyki” (autorzy prezentacji przygotowanej z Kacprem Klepaczem z 4 rlt, pod kierunkiem nauczyciela – Andrzeja Surowieckiego zajęli 4 miejsce w Polsce). Po wysłuchaniu referatu, w dyskusji, pytano o postępy w robotyzacji w przedsiębiorstwach, których przedstawiciele byli obecni na spotkaniu oraz wynikające z tej robotyzacji zagrożenia miejsc pracy dla ludzi. Z wypowiedzi przedstawicieli firm wynikło, że jakkolwiek proces robotyzacji jest nieuchronny, nie stanowi to jednak zagrożenia miejsc pracy dla logistyków lub spedytorów, ponieważ nadal procesy logistyczne będą musiały być planowane i zarządzane przez ludzi, a ponadto robotami muszą sterować ludzie. Wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w transporcie nie spowoduje zmniejszenia zapotrzebowania na pracę wykonywaną przez ludzi – będą nadal potrzebni, mogą się zmienić ich zadania – zarządzanie flotą transportową, a nie praca kierowcy samochodu ciężarowego. W spedycji długo nie da się zastąpić ludzi robotami, ze względu na specyficzne wymagania planowania operacji transportowej.
Spotkanie uczniów i pracodawców oraz innych instytucji i organizacji zaangażowanych w rozwój kształcenia zawodowego jest działaniem w ramach projektu „Kształcimy specjalistów – rozwój edukacji zawodowej dla Starachowic”, finansowanego z funduszy UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego. Pan Wicestarosta Dariusz Dąbrowski podkreślił wagę i znaczenie podejmowanych działań projektowych, które wpływają na podniesienie jakości kształcenia zawodowego.