Dni Technika na trwałe zagościły w kalendarzu imprez szkolnych i cieszą się dużym zainteresowaniem. Ich organizatorem jest działające przy szkole Stowarzyszenie Przyjaciół Technikum nr 2 im.Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Podobnie jak w poprzednich edycjach młodzież miała okazję uczestniczyć w spotkaniach z zaproszonymi gośćmi oraz wycieczkach zawodowych, obejrzeć prezentacje dotyczące nowoczesnych technologii i systemów, brać udział w prelekcjach, szkoleniach i konkursach.
III edycję Dni Technika rozpoczęła 11 kwietnia prelekcja na temat: „Zatrzymaj się i żyj – Szlaban na ryzyko”, wygłoszona przez koordynatorkę akcji, w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd, propagowanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. panią Lidię Franczyk. Technicy logistycy i spedytorzy dowiedzieli się o zagrożeniach wynikających z nieprzestrzegania zasad panujących na terenach i przejazdach kolejowych, podnieśli również swoją świadomość jako uczestników ruchu drogowo-kolejowego.
12 kwietniaodbyło się szkolenie dla uczniów w zawodzie technik budownictwa, tj. 1bot, 2bot, 3bst i 4bt. Jego celem była prezentacja systemów stropowych Rectobeton i Rectolight oraz akcesoriów, także przedstawione zostało zastosowanie systemów w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych. Szkolenie poprowadził mgr inż. arch. Przemysław Deryło - inżynier ds. Rozwoju Produktu.
Tego samego dnia miało również miejsce szkolenie nt. „Sprężone systemy stropowe” firmy RECTOR producenta pustaków stropowych sprężonych. Poprowadził je mgr inż. arch. Przemysław Deryło - inżynier ds. Rozwoju Produktu.
Młodzież miała okazję obejrzeć prezentację systemów stropowych Rectolight – są to stropy prefabrykowane, gęstożebrowe, belkowo-pustakowe – składające się ze sprężonych, strunobetonowych belek oraz wypełnień stropowych wykonanych z drewna prasowanego.
W trakcie wykładu miał miejsce mini konkurs, jego zwycięzcami zostali: Paweł Mikos (1bot), Michał Szmalec (3bst), Bartosz Wojton (3bst), Wiktor Jagiełlo (3bst), oraz Damian Sałek (4bt). Otrzymali w nagrodę firmowe gadżety.
13.04.2016 r. uczniowie klasy 2pmt byli na wycieczce zawodowej w starachowickim Przedsiębiorstwie Produkcyjno Usługowo Handlowym PERFOPOL.
Uczniowie w realnych warunkach produkcyjnych zobaczyli technologie: obróbki plastycznej, obróbki skrawaniem, obróbki laserowej, obróbki erozyjnej, łączenia elementów spawaniem, zgrzewaniem i inne. Zobaczyli operacje wykonywane na obrabiarkach konwencjonalnych i CNC. Zapoznali się z transportem wewnątrz zakładowym i organizacjami magazynowymi. Po halach produkcyjnych oprowadzał ich Prezes Krzysztof Chaja i Dyrektor Generalny Paweł Przygoda (absolwent Naszej szkoły).
13 kwietnia odbyła się też w szkole prezentacja wyposażenia katedry pojazdów samochodowych Politechniki Świętokrzyskiej (tzw. mobilne laboratorium).
W ramach projektu zorganizowanego przez PŚ uczniowie zapoznali się z prezentacją wyposażenia katedry pojazdów samochodowych. Przedstawione zostały stanowiska do badań diagnostycznych pojazdów samochodowych oraz sposoby przeprowadzania testów drogowych. Uczniowie mieli okazje obejrzeć pojazd wyposażony w czujniki ruchu nadwozia, testery, diagnoskopy, przyrządy do pomiaru hałasu i wiele innych urządzeń stosowanych w badaniach samochodów.
14.04. gościliśmy nauczycieli akademickich z Wyższej Inżynierskiej Szkoły Bezpieczeństwa i Organizacji Pracy (WISBiOP) w Radomiu, którzy wygłosili kilka wykładów:
- Dr inż. Tadeusz Siudak – mówił o Podstawach wykorzystania energii słonecznej,mgr inż. Paweł Wątły opowiadał o zadaniach Inżyniera budownictwa w procesie budowlanym, o Bezpieczeństwie w szkole mówił mgr inż. Ryszard Bródka
Ważnym wydarzeniem w ramach obchodów III Dni Technika był Szkolny Festiwal Erasmusa, który miał miejsce w dniu 14 kwietnia. Celem tego festiwalu było promowanie wyjazdów na zagraniczne praktyki zawodowe i staże oraz popularyzacja kultury krajów europejskich. Całej społeczności szkolnej przedstawiono informacje o realizowanych w szkole projektach unijnych i ich głównych założeniach.
Młodzież w tym dniu przygotowała stoiska sześciu krajów: Wielkiej Brytani, Włoch, Portugali, Hiszpani, Grecji i Niemiec, propagujące kulinarne smakołyki danych krajów. Aby przybliżyć uczniom kraje europejskie, odbyły się quizy wiedzy o krajach przygotowane z przymrużeniem oka. Oczywiście największą atrakcją były występy muzyczne - piosenki w języku angielskim, niemiecki oraz włoskiem. Na koniec festwialu wszyscy uczniowie mogli skosztować delikatesów z krajów europejskich: wypić tradycyjną angielską herbatkę, spróbować włoskiego spagettii, niemieckich wurstów czy hiszpańskiej tortiil patata. Najlepsze występy i zwycięzcy konkursów zostali nagrodzeni przez panią dyrektor Grażynę Małecką i wicedyrektor Beatę Sławińską-Kopyś -koordynatora do spraw projektów europejskich.
Nieodłącznym elementem Dni Technika jest III już edycja Szkolnej Ligii Zawodowej, która corocznie wybiera najlepszych uczniów w poszczególnych zawodach.
Zwycięzcami III Szkolnej Ligi Zawodwej zostali:
- Agata Wiącek z kalsy 3bst – budownictwo
- Piotr Urban z klasy 3int – informatyk
- Grzegorz Pastuszka z klasy 3lt – logistyk
- Robert Lefek z klasy 4pmt – mechanik
- Bartek Klepacz z klasy 2smt – mechatronik
- Dominika Furmanek z klasy 3ort – obsługa turystyczna
- Łukasz Ciepielewski z klasy 2bot – urządzenia i systemy odnawialnych źródeł energii
- Hubert Latała z klasy 2pt – pojazdy samochodowe
- Katarzyna Nowak z klasy 2rt - organizacja reklamy
- Michał Wojton z klasy 1smt – spedycja
- Kamil Lipa z klasy 3cet – elektryk
- Małgorzata Kozieł z klasy 4smt – ochrona środowiska
Podczas uroczystego podsumowania Dni Technika zwycięzcom III Ligi Zawodowej pamiątkowe dyplomy oraz nagrody wręczyli: pani dyrektor Grażyna Małecka i Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Technikum Ryszard Ludwiński.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji fotogaleria