W dniu 28 września 2017r. w naszej szkole odbyła się po raz drugi konferencja na temat: "Porządkowanie świata czyli fascynująca historia normalizacji".
Konferencję poprowadzili goście z Polskiego Komitetu Normalizacyjnego w Warszawie - doradca Prezesa PKN pan dr inż. Zygmunt Niechoda oraz pan mgr inż. Paweł Górski – kierownik działu edukacji normalizacyjnej.
Celem konferencji było uświadomienie młodzieży, jak ważną rolę spełniają Normy oraz jakie korzyści płyną ze stosowania Norm i Normalizacji zwłaszcza dla przedsiębiorców, nie pomijając konsumentów. Pojęcie normalizacji ma szerokie zastosowanie w rozwiązaniach techniczno-technologicznych we wszystkich gałęziach przemysłu na terenie naszego kraju, jak też w krajach Unii Europejskiej.
Uczniowie technikum pogłębili swoją wiedzę na temat Norm i Normalizacji. Dowiedzieli się jak tworzy się normy, jakie są charakterystyczne cechy normy i jaką funkcję pełnią na rynku krajowym. Dr inż. Z. Niechoda podkreślił podczas wykładu, że jednostka normalizacyjna nie tworzy norm, tylko organizuje i nadzoruje proces, następnie nadaje status normy, a potem publikuje, a gdy są nieaktualne – wycofuje normy z użycia.
Prowadzący konferencję dr inż. Z. Niechoda zwrócił również uwagę na to, że nasz kraj będąc członkiem Unii Europejskiej ma obowiązek wprowadzenia wszystkich Norm Europejskich do Polskich Norm. Powód jest prosty - nasi pracownicy, którzy znają się na stosowaniu Norm wyjeżdżają do krajów Unii Europejskiej i szybko znajdują pracę.
Tak więc, czy warto uczyć się Normalizacji w szkole? Odpowiedź brzmi tak, ponieważ absolwent każdej szkoły prędzej czy później spotka się z normalizacją na przykład jako: pracownik swojej firmy, urzędnik administracji państwowej czy po prostu konsument. Normalizacja stała się obecna w prawie wszystkich dziedzinach naszego życia znacznie wykraczając poza tradycyjną domenę techniki. Normy stosowane są w ekonomii, zarządzaniu, wszelkiego typu usługach i w sferze społecznej. Jako uznane reguły do dobrowolnego stosowania wspomagają, a często nawet zastępują przepisy prawa wzmacniając przez to rozwój społeczeństwa, w którym zainteresowani ludzie decydują o tym, co i w jaki sposób chcieliby osiągnąć.
Młodzież słuchała z wielkim zainteresowaniem wykładu na temat:” Porządkowanie świata czyli fascynująca historia normalizacji". Prowadzący zrobił to w sposób ciekawy, poparty wieloma przykładami. Zagadnienia poruszone w wykładzie na pewno zaowocują w przyszłości. W drugiej części konferencji pan mgr inż. Paweł Górski poinformował młodzież o VI Ogólnopolskim Konkursie „Normalizacja i ja” – tym razem pod hasłem: „Normy w ochronie środowiska”. Konkurs skierowany jest do uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.wiedza.pkn.pl.
Warto zgłębiać wiedzę o Normalizacji, a stosowanie Polskich Norm daje poczucie bezpieczeństwa, zaufanie do jakości zastosowanych wyrobów i pojawiających się nowych technologii.
- Nasza szkoła jest szkołą techniczną. Dlatego mam świadomość znaczenia normalizacji w życiu codziennym , a przede wszystkim w pracy zawodowej naszych obecnych i przyszłych absolwentów. Młodzież dowiedziała się co to jest efekt synergii, który ma miejsce również w budownictwie i już wie, że 2+2=5 –może równać się 5, mówi Edyta Lubieniecka organizator konferencji.