20 września 2017 roku grupa pięćdziesięciu trzech uczniów i opiekunów Technikum nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego wzięła udział w wycieczce do Stalowej Woli i Krakowa. Jak co roku uczestnikami wycieczki był młodzież klas drugich, trzecich i czwartych, osiągająca najlepsze wyniki w nauce. Sfinansowana ona została z pieniędzy uzyskanych przez szkołę w ramach projektu „Bezpieczna+”. Celem takich wycieczek jest odwiedzanie miejsc związanych z życiem i działalnością zawodową patrona szkoły Eugeniusza Kwiatkowskiego..
W Stalowej Woli, w Muzeum Regionalnym, uczniowie z „Maja” zwiedzili dwie wystawy: „COP i miasto- nowoczesność i dziedzictwo” oraz „Tutaj stał mój dom. Projekt dla Pława”. Obydwie zostały przygotowane w związku z 80- tą rocznicą rozpoczęcia budowy największego przedsięwzięcia gospodarczego II RP, jakim był Centralny Okręg Przemysłowy, którego pomysłodawcą i twórcą był Eugeniusz Kwiatkowski. Wystawy te oraz wykład i prezentacja przeprowadzone przez pracowników muzeum przybliżyły młodzieży ogrom prac i osiągnięć związanych z COP- em oraz zmiany jakie zaszły na terenach, które objął on swoim zasięgiem. Zarówno jeśli chodzi o rozwój miast takich jak: Rzeszów, Stalowa Wola, Starachowice, Nisko, Pionki, Sandomierz, Skarżysko- Kamienna…, jak i zachodzące tam przeobrażenia społeczne. Wystawy mają też zachęcać do poszukiwania odpowiedzi na pytanie, jak budowa COP ma się do dzisiejszego świata? Jakie analogie i różnice występują między tym, co działo się 80 lat temu i zachodzi współcześnie?
Następnym celem uczestników wycieczki był Kraków. Zwiedzili oni tam Podziemia Rynku Głównego, będące oddziałem Muzeum Historycznego Miasta Kraków. Zwiedzili tam stałą ekspozycję: „Śladami europejskiej tożsamości Krakowa”. Jest to multimedialne widowisko pozwalające się przenieść zwiedzającym w czasie, podczas tej podróży mogą oni poczuć atmosferę panującą na średniowiecznym rynku.
Podczas pobytu w Krakowie nie mogło zbraknąć tak podniosłego momentu jak złożenie wiązanki kwiatów na grobie Eugeniusz Kwiatkowskiego, patrona szkoły i wybitnego Polaka. Podczas tej wzruszającej chwili, na cmentarzu Rakowickim gdzie jest pochowany, uczestnikom wycieczki towarzyszyła jego wnuczka, Pani Julita Maciejewicz- Ryś.
Wycieczka była dobrą lekcją patriotyzmu wychowania obywatelskiego, pięknym nawiązaniem do tradycji patron szkoły.