Olimpiada Wiedzy o Mediach
Media zajmują ważne miejsce w życiu współczesnego człowieka, są nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości. O ich roli i sile nie trzeba nikogo przekonywać. Stanowią nie tylko połączenie z otaczającym światem, ale są też źródłem informacji, rozrywki. Służą również do kreowania i kształtowania opinii, dlatego tak ważny jest świadomy i dlatego tak ważny jest świadomy i krytyczny odbiór przekazów medialnych, dokonywanie analiz i ocen oraz przemyślane współuczestnictwo w komunikacji społecznej.
Cele te upowszechnia Olimpiada Wiedzy o Mediach, której organizatorem jest Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz 15 uniwersytetów z całego kraju w tym także Instytut Dziennikarstwa i Informacji Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Patronat nad Olimpiadą objęli Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska oraz Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. W tym roku odbyła się czwarta edycja Olimpiady i po raz czwarty wzięli w niej udział uczniowie naszej szkoły, dla których ważna jest nie tylko rywalizacja, ale przede wszystkim chęć zrozumienia zasad działania mediów, aby je odbierać na poziomie znacznie wyższym od przeciętnego użytkownika – aktywnego internauty.
Dawid Duraziński, Jakub Kosior i Mateusz Nowak z klasy 1 mt, pod opieką D. Zielińskiej Miśkiewicz, opracowali fotokasy na temat : Reklama – zachęta czy manipulacja?,natomiast Marcelina Sitek i Katarzyna Nowak z klasy 4rt oraz Dominik Nowak i Klaudia Kosno z klasy 1lt, pod kierunkiem G. Kmiotek, napisali eseje: Internet jako źródło (dez)informacji; Swój i obcy – jak przedstawiać inne religie i kultury w mediach?; Odpowiedzialność za słowo; Reklama-manipulacja czy zachęta?.
Prace Dawida i Jakuba zostały wysoko ocenione, a chłopcy dostali się do etapu okręgowego. Odbył się on 15 grudnia 2017 r. w Instytucie Dziennikarstwa i Informacji UJK w Kielcach, tak jak w 15 pozostałych uczelniach w Polsce. Wszystkich przywitał dr Tomasz Chrząstek, dyrektor instytutu, który pogratulował uczestnikom i stwierdził, że mogą być dumni z sukcesu, bo konkurencja w tym roku była ogromna. Wskazówki praktyczne, dotyczące rozwiązywania testu przekazała uczniom prof. Renata Piasecka - Strzelec, koordynator Olimpiady w województwie świętokrzyskim. Składał się on z 40 pytań, dotyczących m.in. systemów medialnych, historii mediów, a także wiedzy o zjawiskach we współczesnych mediach. W opinii wszystkich uczestników, był on trudny, wymagał wiedzy zarówno rozległej, jak i bardzo szczegółowej.
Podczas oczekiwania na wyniki uczniowie mieli okazję zobaczyć nowoczesną bibliotekę uniwersytecką oraz studenckie Radio Fraszka.
Do etapu centralnego Olimpiady w Warszawie zakwalifikowało się 10 uczniów z województwa świętokrzyskiego. Niestety, zabrakło w tym gronie reprezentantów naszej szkoły. Dawid i Jakub uczestniczyli po raz pierwszy, ale zapowiadają walkę w przyszłych edycjach. Oprócz pamiątkowych upominków, otrzymali oni nowe doświadczenia.