W naszej szkole odbywa się wiele akcji, warsztatów, konkursów poświęconym istotnym sferom życia. Kwiecień, to miesiąc, który miedzy innymi obfituje w promocję zdrowia, promowania zachowań prozdrowotnych, przeciwdziałania uzależnieniom.
Rokrocznie obok akcji informacyjnych, plakatowych, projekcji filmów, pogadanek, organizujemy działania, celem których jest uświadamianie młodzieży zagrożeń jakie niesie współczesny świat. Obok niewątpliwego postępu, dostrzegamy także skutki uboczne rozwoju. Należą do nich: stres, samotność, zagubienie, utrata lub zachwianie systemu wartości. Człowiek współczesny w galopie życia nie pozwala swojemu organizmowi odpocząć, nie traktuje go właściwie i często popada w zachowania destrukcyjne, w choroby cywilizacyjne jak np. uzależnienia. Mając na uwadze dobro naszych uczniów ich zdrowie psychiczne i fizyczne obecnie i w przyszłości proponujemy zajęcia, które skłaniają do refleksji i wnoszą ważne informacje.
W piątek 20 kwietnia odbyła się akcja profilaktyczna, celem której było przeciwdziałanie narkomanii. Odbiorcami akcji byli uczniowie klas pierwszych i drugich. Zajęcia zostały zorganizowane i poprowadzone przez psychopedagoga i pielęgniarkę szkolną z udziałem pani pedagog.
Pani Jola Lisowska wprowadziła słuchaczy w obszar omawianych zagadnień, a pani Ewa Grudzińska omówiła zagadnienia dotyczące szkodliwego wpływu substancji psychoaktywnych na organizm młodego człowieka. Jak wiadomo substancje narkotyczne oddziałują silnie na psychikę i życie społeczne człowieka, dlatego należy dołożyć starań, by zadbać o własne życie i zdrowie. Prelegentka odwołała się do znanych postaci ze świata filmu, kultury i sztuki, które popadły w nałóg uzależnienia od narkotyków. Młodzież mogła zobaczyć bogato zgromadzony materiał wskazujący na destrukcję i spustoszenie w wyglądzie i postawach ludzi, którzy zatracili się w substancjach psychoaktywnych.
Po okresie świetności stracili oni swoją pozycję, a co najgorsze własne zdrowie, piękny wygląd, przyjaciół i uznanie. Pozostali w cieniu, często w osamotnieniu i depresji. Jak zatem zatroszczyć się o własne zdrowie, każdy zauważając zagrożenie powinien stosownie reagować. W świadomości i poczuciu odpowiedzialności za siebie jest szansa w porę zdążyć przed tragedią. Dużą przestrogą okazał się zaprezentowany uczestnikom film pt. „Życie pod murem”. Obraz bardzo skutecznie uwydatnił kluczowe kwestie w profilaktyce uzależnień. Podobnie jak zaprezentowane plakaty podczas spotkania przez p. Dorotę Dwojak, a wykonane przez uczniów z klasy pierwszej i drugiej.
Młodzież z zaangażowaniem i zaciekawieniem uczestniczyła w spotkaniu, a tuż po nim zaczęły pojawiać się istotne zapytania. Osoby organizujące zajęcia udzielały informacji i wyjaśnień w zakresie własnych możliwości wiedzy i kompetencji.