W kwietniu 2018 r. odbył się II Tydzień Kultury Filmowej pod hasłem ,,Dla Niepodległej” będąc jednocześnie elementem projektu związanego z obchodzeniem 100-lecia odzyskania niepodległości w naszej szkole. Pomysłodawcami i organizatorami Tygodnia są poloniści p. Justyna Kaczmarczyk i p.Grzegorz Lech.
Działania i przygotowania poprzedzające Tydzień Kultury Filmowej rozpoczęły się już w miesiącu wrześniu 2017r. i obejmowały:
- zgłoszenie i przygotowanie uczniów do etapu szkolnego Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej,
- zgłoszenie i opieka merytoryczna nad dwiema 5-cio osobowymi grupami uczniów biorących udział w Kursie Filmoteki Szkolnej,
- praca z uczniami zakwalifikowanymi do II etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej,
- udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej.
Nasi nauczyciele nawiązali współpracę z takimi instytucjami jak; Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Filmoteka Szkolna, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Komitet Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej.
W kwietniu Miłośnicy X Muzy filmowej spróbowali swoich sił najpierw w szkolnym Konkursie Wiedzy o Filmie, w którego zakres tematyczny wpisywały się takie zagadnienia jak: historia kina światowego i polskiego, wybitne dzieła filmowe opowiadające o walkach Polaków o niepodległość, sylwetki znanych aktorów i reżyserów. Do konkursu zgłosiło się 17 uczniów. I miejsce zajął Łukasz Gębura z kl 2 int, II miejsce- Adam Sikora z kl 2 int, III miejsce- Wiktoria Schab z kl 2 lt.
Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs na plakat o tematyce patriotyczno- niepodległościowej. Nasi utalentowani uczniowie przynieśli ponad 20 samodzielnie wykonanych plakatów, które ozdobiły korytarze szkoły. Oto laureaci: I miejsce- Marta Kopeć z kl 2 brt, II miejsce- Konrad Smuga z 2 int, III miejsce Karolina Zarosa i Dominika Wójcik z kl 2 brt.
Nasi tegoroczni maturzyści mieli okazję do uzupełnienia swojej wiedzy polonistycznej z interpretacji plakaty filmowego i teatralnego na prelekcjach multimedialnych przygotowanych przez uczestników Kursu Filmoteki Szkolnej i Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej: Julię Linek, Paulinę Wojteczek, Daniela Nowarę z kl 2 brt i Julię Spytkowską z kl 3 bot. W prezentacjach wzięli udział uczniowie klas: 4 int, 4 bot, 2 brt, 2 int. Po prelekcji ,,Jak interpretować plakat filmowy” uczniowie musieli sami spróbować swoich sił w interpretacji plakatów do takich obowiązkowych lektur ,,z gwiazdką” jak: ,,Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, ,,Dziady” cz.III Adama Mickiewicza, ,,Lalka” Bolesława Prusa.
Nasza szkoła zamieniła się w galerię filmową. Korytarze zostały udekorowane pracami uczniów i kolorowymi plakatami filmowymi.
Mimo typowo technicznego charakteru naszej szkoły uczniowie mogą rozwijać swoje humanistyczne pasje i poszerzać wiedzę wykorzystywaną w przyszłości na maturze.