W dniu 16 października 2018 r. klasy 1smt i 2pt wraz z wychowawcami: D. Zielińską-Miśkiewicz, J. Kosmalą i G. Franczyk byli w kinie Helios.
Korzystając z pięknej pogody, uczniowie przeszli ulicami miasta, ale nie tylko podziwiali kolory jesieni. Po drodze zatrzymali się w ważnych dla Starachowic miejscach pamięci.
Najpierw przy pomniku poświęconym żołnierzom AK, którzy pod dowództwem Antoniego Hedy „Szarego” w 1943 roku opanowali hitlerowskie więzienie. Następnie na Rynku pod Pomnikiem Poległych za ojczyznę i ofiar egzekucji z 1942 roku. Przy tablicy poświęconej pamięci Bolesława Papiego, młodzież poznała bohatera, który poświęcił życie za ojczyznę i jest postacią związaną z historią naszej szkoły.
Z kolei pod tablicą pamięci 4500 Żydów mieszkańców Starachowic–Wierzbnika przymusowo przesiedlonych, prześladowanych i zamordowanych przez okupantów hitlerowskich w latach 1939 – 1945 rozmawiała o zbrodni holokaustu. Każde takie miejsce, szczególnie w roku 100-lecia Niepodległości, przypomina o bohaterach naszej „małej ojczyzny”, którzy wpisali się w karty historii, jest okazją do refleksji o wolności, za którą wielu, często młodych ludzi, zapłaciło najwyższą cenę.
Ostatnim punktem wycieczki był seans w kinie Helios. Uczniowie obejrzeli poruszający film, „Najlepszy” w reżyserii Łukasza Polkowskiego.
To biografia Jerzego Górskiego (świetnie zagranego przez Jakuba Gierszała), który zdobył mistrzostwo świata na dystansie Double Ironman, ale najpierw pokonał drogę dla wielu niewyobrażalną - od narkotyków, poprzez toksyczny dom, więzienie, szpital psychiatryczny, Monar, stratę ukochanej, aż do „championa”. Pokonał siebie, własne słabości, niedoskonałości, rozpacz, odbił się od dna, na które dzięki własnym wyborom się stoczył, potrafił znaleźć w sobie nieludzką wręcz moc.
Film z pewnością zasługuje na uwagę nie tylko ze względu na wartości artystyczne, choć i tych nie brakuje (reżyser opowiedział tę biografię po mistrzowsku, zastosował motyw lustra, w którym odbija się mroczna strona bohatera, oniryzm, znakomicie oddał klimat PRL-owskich realiów), czy gwiazdorską obsadę aktorską, ale przede wszystkim na uniwersalny temat, pokazujący małość i wielkość człowieka.
Obraz Polkowskiego wyzwala emocje, porusza, zaraża pasją i energią. Udowadnia, że można zwyciężać w każdych warunkach, że bezkompromisowość wobec słabości się opłaca.
Ten film trzeba zobaczyć.
Na wycieczce, oprócz sporej dawki wiedzy, uczniowie mogli się też lepiej poznać i zintegrować.