Wielki finał Komórkomanii już za nami. Uczniowie wolontariusze udzielali informacji, a także rejestrowali potencjalnych dawców szpiku. Podczas piątkowej akcji 53 pełnoletnich uczniów naszej szkoły dołączyło do grona dawców komórek macierzystych i szpiku fundacji DKMS, dając tym samym szansę na zdrowie swoim genetycznym bliźniakom chorującym na nowotwory krwi.
W piątek 19.10.2018 w naszej szkole odbył się - Dzień Dawcy Szpiku. Dawstwo szpiku pozwala dawcy bez uszczerbku na zdrowiu uratować życie drugiemu człowiekowi - podkreślają specjaliści. Osoby, które zarejestrowały się podczas zorganizowanej akcji w naszej szkole zdecydowały się dołączyć do grona dawców szpiku, by ratować życie cierpiącym na białaczkę dzieciom i dorosłym.
Każda nowo zarejestrowana osoba może okazać się tym poszukiwanym, upragnionym dawcą dla kogoś kto już toczy walkę o życie! Coraz więcej jest tych osób, które czekają na swego dawcę. Wśród nich są i dzieci, i dorośli - Wspólnie z Fundacją DKMS Polska, prowadzącą największy w Polsce bank dawców szpiku, przy wsparciu naszej szkoły i nauczycieli Beaty Grad, Magdaleny Półtorak i Elżbiety Winiarskiej, zorganizowano Dzień Dawcy Szpiku. Efekt tej akcji był zdumiewający i wzruszający. Jednego dnia zarejestrowało się 53 osoby. W Polsce, niestety, co drugi chory zakwalifikowany do przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego, tego dawcy nie znajduje. Osoby chore na białaczkę i inne choroby układu krwiotwórczego miałyby większe szanse na życie, gdyby potencjalnych dawców było więcej.
By powiększyć bazę dawców, Fundacja DKMS Polska, organizuje "Dzień Dawcy Szpiku". Akcja pozyskiwania potencjalnych dawców szpiku była doskonale zorganizowana i przebiegała bardzo sprawnie. Warto się zarejestrować. Poświęcając odrobinę czasu i niewielką cząstkę siebie, można dać choremu człowiekowi coś najcenniejszego - szansę na życie.