Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów, niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń, kraj odzyskał suwerenność. Ta data oznaczała dla Polski możliwość rozwoju i nową przyszłość, co nie było i nadal nie jest bez znaczenia. 11 listopada to oczywiście data symboliczna, bo przecież wybijanie się na niepodległość było długim i trudnym procesem, a Polacy niedługo mogli cieszyć się z wolności.
Tej ważnej rocznicy nie mogło zabraknąć w kalendarzu uroczystości naszej szkoły. 8 listopada cała społeczność rozpoczęła świętowanie od wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” o godzinie 11.11 w ramach akcji „Szkoła do hymnu”. Następnie wzięła udział w akademii przygotowanej przez klasę 2 smt i wychowawcę Donatę Zielińska-Miskiewicz oraz kilku uczniów z klas 3ast, 3mt, 2int, przy wsparciu pani Justyny Kosmali, nauczyciela historii.
Była to doskonała okazja, by opowiedzieć dzieje ojczyste. W programie artystycznym przypomniane zostały i zilustrowane prezentacją multimedialną najważniejsze wydarzenia oraz postacie, dzięki którym Polska powróciła na mapę Europy. Uczniowie zaprezentowali również utwory polskich poetów, m.in. I. Krasickiego, C.K. Norwida, A. Asnyka, dla których ojczyzna była sprawą najważniejszą. Nie zabrakło również piosenek, takich jak Wolność, Biały krzyż, Śpiewka, czy Kocham wolność.
Święto Niepodległości to oczywiście czas na przypominanie trudnej polskiej historii, ale równie ważne jest, aby towarzyszyła mu refleksja dotycząca teraźniejszości i przyszłości, aby pamiętać o poszanowaniu symboli narodowych, ojczystego języka, kultury, tradycji i wartości, bo one stanowią podstawę tożsamości. Współczesne pokolenie traktuje niepodległość jako rzecz oczywistą, ponieważ innej nie zna, dlatego warto zastanowić się nad znaczeniem wolności, zarówno w wymiarze państwowym, jak i osobistym