Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie jest największą giełdą regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Organizuje obrót na jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków kapitałowych w Europie. W tym roku GPW świętuje jubileusz 30-lecia. Warto zapoznać się z systemem funkcjonowania GPW, by móc z sukcesem pomnażać swoje środki finansowe. Jednym z ciekawych sposobów zgłębiania wiedzy z dziedziny rynku kapitałowego jest Internetowa Gra Giełdowa (SIGG). To już 19 edycja SIGG.
SIGG to projekt edukacyjny, składający się z gry inwestycyjnej i nauki przy pomocy platformy edukacyjnej. Uczestnikami są 2-4 osobowe zespoły inwestujące pod opieką nauczycieli. Każdy zespół dysponuje jednym rachunkiem inwestycyjnym i określoną kwotą wirtualnych pieniędzy.
Uczestnicy najpierw poznają instrumenty finansowe notowane na warszawskiej giełdzie: akcje, ETF-y i kontrakty terminowe, a następnie wspólnie decydują, w jakie chcieliby zainwestować oraz dokonują transakcji.
Młodzież naszej szkoły od wielu lat uczy się, jak inwestować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie również poprzez SIGG.
W tym roku szkolnym uczniowie Grażyny Małeckiej w ramach nauki Podstaw Przedsiębiorczości podjęli wirtualne działania inwestycyjne w ramach SIGG.
Powstało 6 zespołów:
• I zespół – Julia Pater, Jakub Rudziński z klasy II TL– technik logistyk
• II zespół – Patryk Pajdo, Martyna Tobiszewska, Kacper Wrzesień z klasy II TL - technik logistyk
• III zespół – Bartosz Okrutny, Błażej Kowalik, Przemysław Pokrzywka z klasy II omt – technik mechatronik/technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
• IV zespół- Patryk Świetlik, Mikołaj Jop, Bartłomiej Wojtan z klasy II omt- technik mechatronik/technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
• V zespół – Klaudia Roesler. Wojciech Żebrowski z klasy II rt –technik reklamy
• VI zespół - Emilia Piętak, Maja Piętak z klasy II rt - technik reklamy
Również uczniowie Sławomira Gwardysia w ramach SIGG założyli zespoły, by móc poznawać mechanizmy funkcjonowania GPW i zasady inwestowania:
• I zespół - Klaudia Jankowicz, Natalia Wojteczek z klasy III lt- technik logistyk
• II zespół - Hubert Szybalski, Piotr Kot z klasy III lt- technik logistyk
• III zespół - Mateusz Pocheć, Hubert Celuch z klasy III int - technik informatyk
• IV zespół - Krzysztof Kwiecień, Patryk Maciąg, Igor Moskal z klasy II TES – technik elektryk/technik spedytor
Zespoły zarejestrowały się na platformie - GPWtr@der, by wziąć udział w Szkolnej Internetowej Grze Giełdowej.
Gra składa się z 3 etapów.
I etap Gry trwał od 1 grudnia 2020 r. do 15 stycznia 2021 r. Przedmiotem wirtualnych inwestycji w I etapie były akcje spółek wchodzące w dniu rozpoczęcia Gry w skład indeksów WIG20 i mWIG40 oraz ETF-y.
Do II etapu, który trwał od 1marca 2021r. do 1 kwietnia 2021r., nie wszystkie zespoły przystąpiły do dalszych zmagań.
Każdy Zespół na początku II etapu otrzymał do dyspozycji wirtualne środki w kwocie 10 000 zł. Tym razem inwestowali na ryku kontraktów terminowych na indeksy WIG20 i mWIG40, WIG.GAMES, WIG.MS-BAS, WIG.MS-FIN oraz WIG.MS-PET, a także kontrakty terminowe na waluty oraz kontrakty akcyjne.
Po II etapie uczennice Maja Piętak i Emilia Piętak uzyskały wysoką 9 lokatę wśród zespołów naszego województwa, a wśród zespołów naszego powiatu uplasowały się na najwyższej – pierwszej pozycji .
Jest to dobry wynik, ale troszkę za mało aby zakwalifikować się do 10 najlepszych zespołów, które zmierzą się w Finale SIGG w dniach 19 – 23 kwietnia 2021r..
Cieszymy się że uczniowie chętnie biorą udział w dodatkowych zadaniach, które poszerzają ich wiedzę i przygotowują do biznesowych wyzwań w dorosłym już życiu. Wiedza, którą zdobyli i doświadczenie pozwoli im lepiej w przyszłości pomnażać swoje rzeczywiste środki pieniężne.
Gratulujemy wszystkim wytrwałości w inwestowaniu, a Mai i Emilii gratulujemy wysokiej lokaty, którą osiągnęły w rankingu naszego województwa.