Piątkowa konferencja podsumowująca projekt "Nowoczesny uczeń w nowoczesnej szkole - polsko-ukraińska wymiana doświadczeń w kształceniu zawodowym" finansowany przez Polsko-Ukraińską Radę Wymiany Młodzieży za nami. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Powiatu Starachowickiego, Młodzieżowej Rady Miasta, goście ze Słowacji i przedstawiciele społeczności uczniowskiej naszej szkoły. W programie znalazły się:
- Prezentacja multimedialna, która przybliżyła cele i osiągnięcia projektu -prezentacja w języku angielskim - Lena Bober i Kasia Głowacka.
- Porównanie systemów edukacji w Polsce i Ukrainie, ze szczególnym uwzględnieniem szkolnictwa zawodowego. Innowacyjne rozwiązania - przykłady dobrych praktyk w szkołach partnerskich.
- Dyskusja podsumowująca z uczestnikami na temat wyników i doświadczeń z realizacji.
- Wystawa zdjęć przedstawiająca działania realizowane w trakcie wymiany.
Głównym celem projektu było zbliżenie narodów polskiego i ukraińskiego poprzez wzmacnianie współpracy szkół partnerskich Barskiego College’u Transportu i Budownictwa Narodowego Uniwersytetu Transportu na Ukrainie i Technikum nr 2 w Starachowicach w zakresie edukacji technicznej i branżowej i wykorzystania ICT w kształceniu zawodowym. Projekt umożliwił nawiązanie i rozwijanie bezpośrednich kontaktów i współpracy młodzieży, nauczycieli i dyrekcji obu szkół. Zrealizowano 8-dniowe spotkanie w Polsce, poprzedzone działaniami online. Młodzież zaprezentowałą systemy edukacji w swoich krajach i oferty edukacyjne swoich szkół. Odbyły się lekcje pokazowe, prezentacje dobrych praktyk realizowane w szkołach partnerskich w kształceniu uczniów w zawodzie technik logistyki, technik informatyk i technik drogownictwa. Nauczyciele podzielili się wiedzą i doświadczeniem w zakresie wykorzystywania nowoczesnych technologii w kształceniu zawodowym. Uczestnicy projektu wspólnie dyskutowali o roli sztucznej inteligencji w nauczaniu i funkcjonowaniu współczesnej szkoły. W czasie wolnym realizowany był program kulturowy, który umożliwił poznanie elementów wspólnej historii, kultury i skupiony był na wielokulturowości widzianej oczami młodego pokolenia.
Na zakończenie konferencji serwowano tort ozdobiony flagami państw partnerskich oraz tradycyjne pierogi ukraińskie, co dodatkowo podkreśliło atmosferę współpracy i przyjaźni między naszymi krajami. Najważniejsze wnioski z realizacji projektu pokazują, jak ważne są tego typu inicjatywy, a wysoki poziom zadowolenia uczestników mówi sam za siebie! Dziękujemy wszystkim za pytania, szczególnie dotyczące możliwości realizacji podobnych projektów w przyszłości. Z ogromną satysfakcją patrzymy na rezultaty tej współpracy i mamy nadzieję na kolejne podobne przedsięwzięcia!