W dniach 1-3.06.2015 grupa młodzieży pod opieką p. Sławomira Gwardysia wzięła udział w VIII edycji rajdu „Szlakami płk. Jana Piwnika Ponurego i gen. Antoniego Hedy Szarego". Obie postacie są nierozerwalnie związane z historią regionu świętokrzyskiego. Wywarły one ogromny wpływ na kształtowanie świadomości narodowej nie tylko wśród podkomendnych w czasie II wojny światowej i w latach 1945-56, ale również miały kolosalny wpływ na kształtowanie postaw kolejnych pokoleń Polaków.
O żołnierzach tych w podręcznikach historii nie znajdziemy wielu informacji. Z tego też powodu, ich pamięci poświęcona została 8 edycja rajdu.
Podczas tej wędrówki 6 zespołów, reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z woj. świętokrzyskiego odnajdywało w terenie miejsca upamiętniające działalność organizacji konspiracyjnych i oddziałów partyzanckich w okresie II wojny jak i po jej zakończeniu.
Pierwszego dnia młodzież przebyła trasę od Samsonowa poprzez Długojow, Szałas do miejscowości Kruk koło Suchedniowa. Tego dnia odwiedzono wiele miejsc upamiętniających bohaterstwo i martyrologię narodu polskiego podczas II wojny poświęconych było też walce oddziału mjr. H. Dobrzańskiego - Hubala.
Drugi dzień poświęcony był w większości miejscom związanym z walkami oddziału Ponurego. Młodzież zaczęła marsz w Mostkach potem leśnymi duktami dotarli na Wykus, a później przez Polanę Langiewicza i Rataje, dotarła do Wąchocka.
Ostatniego dnia trasa wiodła do Huty Szklanej przez Św Krzyż do Nowej Słupi. Podczas marszu uczestnicy zapoznali się nie tylko z działalnością patriotyczną Polaków ale i z walorami turystyczno – krajoznawczymi Gór Świętokrzyskich. Dla organizatora, którym było Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, delegatura w Kielcach, ważne było też poznawanie historii II wojny poprzez kontakt z uczestnikami tamtych wydarzeń. Stąd pierwszego dnia uczestnicy spotkali się z mjr. Januszem Sermanowiczem, żołnierzem oddziału Antoniego Hedy Szarego. Był on członkiem grupy rozbijającej bramy więzienia oraz drzwi cel podczas ataku oddziału Szarego na Więzienie w Kielcach 4-5 sierpnia 1945.
Uczestnicy rajdu na zakończenie musieli wykazać się podstawową wiedzą o działalności konspiracji w latach II wojny światowej, pisząc sprawdzian wiedzy na ten temat.