Uczniowie z klasy technik mechatronik wzięli udział w konkursie pt.: „Kreatywna Szkoła” organizowanym w ramach projektu pt.: „Nowoczesna Szkoła Zawodowa – Nowoczesny Region” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Departament Polityki Regionalnej, Oddział ds. Innowacji i Transferu Wiedzy.
Podczas IV Międzynarodowych Targów Innowacji i Nowych Technologii INNO – TECH EXPO 2016, które odbyły się w dniach 27-28 października 2016 r. na Targach Kielce młodzi wynalazcy zaprezentowali swoje nowoczesne projekty w tzw. „Strefie Kreatywnej” - przestrzeni dla innowatorów i wynalazców ze szkół ponadgimnazjalnych i osób indywidualnych. W konkursie brało udział tylko sześć szkół średnich z całego województwa świętokrzyskiego, wśród nich Zespół Szkół Zawodowych Nr 2.
Łukasz Gut z klasy II technik mechatronik zaprezentował projekt pt.: „Egzoszkielet”.Egzoszkielet to mocowana na zewnątrz ciała powłoka, której celem jest wzmocnienie siły mięśni użytkownika, może wzmacniać wszystkie partie mięśni lub tylko niektóre (np. sztuczne ramię). Za ruch urządzenia odpowiedzialny jest zazwyczaj system siłowników elektrycznych pneumatycznych lub hydraulicznych mocowanych w jednolitej osłonie (kombinezonie). Tego typu szkielet wykorzystać można wszędzie tam gdzie istnieje konieczność przenoszenia ciężkich przedmiotów na różne odległości(plac budowy), lub tam gdzie ograniczona jest przestrzeń co powoduje że nie można użyć innych maszyn większych gabarytów(małe magazyny).
Adrian Grzelka i Filip Szymański z klasy IV - technik mechatronik przedstawili : “Model układu sterowania baterią fotoogniw solarnych”. Bateria słoneczna fotowoltaiczna powinna być ustawiona prostopadle do padających promieni słonecznych, dzięki czemu ogniwa słoneczne są o wiele wydajniejsze niż w przypadku zainstalowania baterii słonecznej nieruchomo. Zadaniem sterowania jest utrzymanie optymalnego kąta promieni słonecznych padających w ciągu dnia oraz pory roku. Zmianę kąta padania promieni słonecznych wykrywają czujniki optyczne (w poziomie jak i w pionie) natężenia oświetlenia. Układ wykorzystuje różnicę oświetlenia powstającą na skutek zacienienia jednego z czujników powstającego przy ruchu Ziemi względem słońca. Różnica sygnałów wzmacniana jest przez wzmacniacze operacyjne i podawana na silniki. Napędy regulują położenie baterii, ustawiając ją prostopadle do słońca. Model steruje ogniwem 10W, słońce symulowane jest reflektorem w pracowni lub słońcem na zewnątrz. Model pozwala na dokładne badania porównawcze wydajności baterii PV w zależności od kąta padania promieniowania słonecznego.
Młodzi wynalazcy podczas prezentacji swoich prac objaśniali zwiedzającym zasadę działania modeli i odpowiadali na zadawane im pytania oraz chętnie podejmowali rozmowę na tematy związane z ich kierunkiem kształcenia i zainteresowaniami.
Zwieńczeniem udziału w IV Międzynarodowych Targach Innowacji i Nowych Technologii INNO – TECH EXPO był dyplom wręczony przez Posła na Sejm RP Pana Kazimierza Kotowskiego wraz z członkami Komitetu Organizacyjnego, dla każdego uczestnika i szkoły którą reprezentuje.
Dla uczniów- młodych innowatorów udział w Międzynarodowych Targach Innowacji i Nowych Technologii INNO – TECH EXPO był nowym, bogatym doświadczeniem a kontakty jakie nawiązali napewno zaowocują w dalszym ich rozwoju.