Projekt Współpracy Ponadnarodowej pt. EKOtechnik - kształcenie z energią
Beneficjent:
Akademia Przedsiębiorczości sp. z o.o. w Starachowicach
Partner ponadnarodowy:
Entwicklungsgesellschaft Energiepark Lausitz GmbH
Program Operacyjny Kapitał Ludzki; Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego.
Okres realizacji projektu: od 01.10.2013 r. do 28.02.2015 r.
Cel główny projektu:
wzmocnienie atrakcyjności i podniesienie jakości oferty edukacyjnej Technikum nr 2 w Starachowicach poprzez wprowadzenie kształcenia w zakresie „zielonej gospodarki” dzięki adaptacji niemieckich rozwiązań służących podniesieniu wiedzy i umiejętności zawodowych nauczycieli oraz wiadomości teoretycznych i praktycznych uczniów.
Cele szczegółowe:
-
podniesienie kwalifikacji kadry pedagogicznej i administracyjnej Technikum nr 2 w Starachowicach z zakresu efektywnego kształcenia na kierunkach związanych z „zieloną gospodarką” poprzez adaptację rozwiązań stosowanych w Niemczech.
-
dostosowanie nauczania teoretycznego i praktycznego w Technikum nr 2 w Starachowicach do potrzeb i oczekiwań rynku pracy na bazie niemieckich doświadczeń poprzez modyfikację programów nauczania i utworzenie nowoczesnego laboratorium OZE (Odnawialnych Źródeł Energii).
-
nabycie wiedzy na temat Odnawialnych Źródeł Energii oraz technik energooszczędnych przez uczniów Technikum w oparciu o doświadczenie zagranicznego Partnera poprzez udział w 2 warsztatach zawodowych.
-
nabycie umiejętności praktycznych z zakresu wykorzystania OZE przez 15 najlepszych uczniów w oparciu o niemieckie doświadczenia i technologie poprzez zagraniczne praktyki zawodowe.
Zadania:
1. Korzystanie z doświadczenia niemieckich partnerów, adaptacja rozwiązań – październik 2013 – lipiec 2014 roku
Cel zadania to adaptowanie metod i form kształcenia Partnera zagranicznego oraz transfer nowoczesnej technologii w branży OZE.
Na bazie niemieckich doświadczeń dostosowany do potrzeb zostanie MODUŁOWY PROGRAM Technik urządzeń i systemów energii odnawialnej dostępny na stronie KOWEZiU oraz zmodernizowane 4 inne obowiązujące w Technikum programy.
Transfer wiedzy o nowoczesnych technologie umożliwi utworzenie Laboratorium OZE.
Założono realizację 1 wyjazdu studyjnego do Niemiec. W trakcie wizyty zaplanowano realizację 6-cio godz. warsztatów pn. „Kształcenie zawodowe w zakresie OZE w Niemczech - dobre praktyki” (potwierdzonych zaświadczeniem). Realizacja wizyty XI 2013. Po powrocie nauczyciele dokonali zmian w programach nauczania w zawodach.
Aby zmniejszyć bariery językowe dla uczestników wyjazdu studyjnego zaplanowano kurs j. niemieckiego z elementami języka technicznego.
2. Publikacja - upowszechnienie zmian – marzec - sierpień 2014
Cel zadania to upowszechnienie zmian wprowadzonych w ofercie edukacyjnej Technikum nr 2 w Starachowicach. W przygotowanym materiale (publikacja, podstrona, film) zawarte będą informacje na temat zmodernizowanych kierunków, materiał zdjęciowy nowej bazy techno-dydaktycznej zachęcające młodzież i rodziców do wyboru placówki.
Publikacja będzie rozpowszechniana podczas dni otwartych, konferencji oraz w wersji elektronicznej na utworzonej podstronie internetowej.
3. Warsztaty i praktyki zawodowe – sierpień – grudzień 2014
Celem zadania jest nabycie wiedzy i umiejętności w zakresie OZE i technik energooszczędnych przez uczniów i uczennice Technikum nr 2 w Starachowicach.
I ETAP - zajęcia teoretyczno-praktyczne, realizowane w salach Technikum i Laboratorium (poza godz. lekcyjnymi), w oparciu o program przygotowany przez Partnera zagranicznego i uczestników wizyty studyjnej.
Zaplanowano warsztaty:
-„Znaczenie odnawialnych źródeł energii”-3 edycje
-„Budownictwo energooszczędne z wykorzystaniem nowoczesnych technologii”-2 edycje
Uczestnikami będą Dziewczęta i Chłopcy z klas III kierunków budownictwo, mechatronika i ochrona środowiska. Zajęcia poprowadzą nauczyciele, poza wymiarem godzin dydaktycznych.
II ETAP - 30 godz. przygotowawczy kurs językowy dla 15-stu uczestników praktyk.
III ETAP - tygodniowa praktyka zawodowa w Niemczech dla 30% najlepszych uczniów (wg średniej ocen za poprzedni rok nauki) wybranych z grupy objętej wsparciem, 15 osób klas III rok szkolny 2014/2015
4. Konferencja upowszechniająca rezultaty projektu - styczeń - luty 2015
Cel zadania to poinformowanie społeczności m.in. przedsiębiorców, dyrektorów gimnazjów o nowej ofercie edukacyjnej Technikum oraz upowszechnienie w środowisku osiągniętych w projekcie rezultatów.
Zaplanowano realizację 1 dniowej, 7 godz. konferencji „Kształcenie zawodowe w zakresie OZE – potrzebą i szansą na rynku pracy” z udziałem partnera zagr. połączonej z wizytacją Laboratorium.
W ramach projektu w Technikum nr 2 w Starachowicach
powstanie nowoczesne
Laboratorium Odnawialnych Źródeł Energii
W budżecie projektu zaplanowano zakup i montaż wyposażenia Laboratorium OZE
w zakresie zgodnym z programem kształcenia w zawodzie Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej oraz potrzebami wdrażania zmian programów kształcenia o moduły związane z energią odnawialną i termomodernizacją budynków w pozostałych zawodach objętych projektem.
Laboratorium OZE zostanie wyposażone w nowoczesne zestawy dydaktyczne w pięciu kategoriach:
1. KATEGORIA ENERGIA SŁONECZNA
- kolektor słoneczny
- foto ogniwa
2. KATEGORIA ENERGIA WIATRU
- turbina wiatrowa
3. KATEGORIA ENERGIA TERMALNA
- pompa ciepła powietrze-powietrze
- pompa ciepła solanka-woda
4. KATEGORIA ENERGIA WODNA
- turbina wodna wraz zestawem magazynowania energii
5. KATEGORIA WYDAJNOŚĆ ENERGETYCZNA
- "inteligentny dom" - zestaw pomiarowy dla budownictwa wraz z zestawem narzędzi
i urządzeń.
- układ hybrydowy z ogniwem paliwowym, elektrolizerem i zestawem biopaliwa.
ZAKUPIONE WYPOSAŻENIE LABORATORIUM BĘDZIE STANOWIŁO WŁASNOŚĆ TECHNIKUM NR 2 W STARACHOWICACH