Walka z głodem, ubóstwem i niedożywieniem to jeden z głównych celów Polskiego Czerwonego Krzyża. Dlatego też, już po raz dziewiąty PCK organizuje "Kampanię walki z głodem Polskiego Czerwonego Krzyża". Do akcji przyłączyła się także młodzież z naszej szkoły. Uczniowie wraz z opiekunem, panią Beatą Grad, uczestniczyli w zbiórce żywności.
W dniu 11 października, w ramach Światowego Dnia Walki z Głodem, dziewczęta z klas III lst (Aleksandra Gębura, Ewelina Wiącek, Agnieszka Dąbek i Paulina Kopyś) i II int (Klaudia Szpet, Iza Wolska, Anna Jaworska i Natalia Grudzień) zbierały żywność w markecie „Groszek” w DH Panorama przy ulicy Krzosa w Starachowicach.
Warto dodać, że pomysł Kampanii narodził się w Finlandii, w której postanowiono wykorzystać datę 16 października, ogłoszonego w 1947 roku jako Międzynarodowy Dzień Żywienia i Walki z Głodem, Organizacji ds. Wyżywienia i Rolnictwa Organizacji Narodów Zjednoczonych (FAO). Na tę datę zaproponowano działania pozyskujące środki na programy dożywiania.
W oparciu o sukces Fińskiego Czerwonego Krzyża, Polski Czerwony Krzyż zaadoptował tę ideę rozpoczynając w 1999 roku Kampanię "Walki z Głodem" Polskiego Czerwonego Krzyża. Od samego początku Kampanii przyświecały dwa cele: ukazanie zjawiska głodu i aktywizacja społeczności lokalnych, jak i pozyskanie środków na realizację konkretnych działań pomocowych.
Sukces tej Kampanii mierzony jest nie tylko i wyłącznie poprzez zdobyte środki finansowe, ale również poprzez zainteresowanie i uczestnictwo w niej szerokiej publiczności: członków społeczności lokalnych, mediów i sponsorów.
Niestety jednym z alarmujących zjawisk współczesnego świata jest zwiększająca się skala niedostatku i ubóstwa. Problem pauperyzacji społeczeństwa dotyka w znacznej mierze także i Polskę. W okresie transformacji sytuacja materialna wielu Polaków uległa znacznemu pogorszeniu - wiele osób znalazło się nagle w sferze ubóstwa. Wynikiem takiej sytuacji ekonomicznej wielu rodzin jest ich ograniczony dostęp do artykułów żywnościowych, ze względu na brak środków finansowych na ich zakup. Rodziny ograniczają wydatki na żywność, czego skutkiem jest niedożywienie, a co gorsze, coraz częściej również i głód.
Miejmy nadzieję, że przeprowadzona akcja przyczyni się do poprawy sytuacji osób potrzebujących oraz wzrostu aktywności społeczeństwa polskiego na polu pomocy społecznej poprzez uświadomienie mu zagrożeń związanych ze zjawiskami głodu i niedożywienia.