Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego
Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji zawodowych i kluczowych poprzez realizację działań polegających na mobilności ponadnarodowej. Wspomniane wyżej mobilności będą się odbywały na zasadach obowiązujących w programie Erasmus+. Szacuje się, że dzięki projektowi ok. 5 tys. osób zostanie objętych wsparciem w ramach programów mobilności ponadnarodowej; ok. 4,5 tys. osób zdobędzie nowe kompetencje zawodowe, a 4 tys. uczniów i absolwentów będzie miało większe szanse na znalezienie zatrudnienia.
2015-1-PL 01-KA102-016123 - Młody Europejczyk - mobilny, wszechstronnie wykształcony fachowiec !; PO WER VET finansowany z EFS; okres realizacji od 2015-12-31 do 2017-12-30
W projekcie weźmie udział 101 uczniów kształcących się w zawodach:
- technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej,
- technik mechatronik,
- technik informatyk,
- technik spedytor,
- technik logistyk,
- technik organizacji reklamy,
- technik obsługi turystycznej.
Partnerami w projekcie są trzy instytucje:
- hiszpańska euroMind,
- grecka Anadrasis Initiative Information
- włoska YouNet.
Uczniowie w 6 grupach wyjadą na 2-tygodniowe, zagraniczne staże. Praktyki odbędą się w Hiszpanii w miejscowościach Ubeda i Sewilla, w Grecji w Ermupolis oraz we Włoszech w Bolonii.
Cele projektu to: zwiększenie mobilności edukacyjnej młodzieży, umożliwienie zdobycia umiejętności i kompetencji praktycznego wykorzystania zdobytej wiedzy teoretycznej, promocja zbliżenia europejskich systemów kształcenia i szkolenia zawodowego, zmierzająca do standaryzacji, a także poszerzenie kompetencji językowych i międzykulturowych.
Dla zawodu technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej i technik informatyk zostanie zastosowany system ECVET, którego celem jest promowanie mobilności edukacyjnej w celu zwiększenia atrakcyjności kształcenia zawodowego oraz ułatwienie transferu i uznawania kompetencji zawodowych między państwami członkowskimi UE. Na potrzeby systemu ECVET euroMind w porozumieniu z dyrekcją szkół zawodowych Los Salesianos Triana jak również szkołą zawodową SAFA i w ścisłej współpracy z nauczycielami przedmiotów zawodowych tychże placówek (informatyka i elektryka – odnawialne źródła energii - technologia) opracował programy praktycznych szkoleń, które będą realizowane na terenie warsztatów tychże szkół dysponujących nowoczesnym wyposażeniem. Program zajęć obejmować będzie również wizyty obserwacyjne w firmach związanych bezpośrednio z daną tematyką. W przypadku dziedziny związanej z energią odnawialną jest to obserwacja w elektrowni słonecznej Abengoa.
Technicy informatycy będą obserwować codzienną pracę programistów i kreatorów aplikacji mobilnych na różnego rodzaju typu komórki - programowanie systemów Android. Technicy organizacji reklamy będą tworzyli projekty grafiki przestrzennej o charakterze marketingowym. Najlepszy projekt zostanie wydrukowany w Centrum Innowacji i Rozwoju IDEAL przy użyciu drukarki 3D. Technicy mechatronicy udoskonalą swoje umiejętności programowania frezarki sterowanej numerycznie w systemie CAD/CAM. Praktyki dla techników obsługi turystycznej zorganizowano w atrakcyjnym geograficznie i turystycznie miejscu na greckiej wyspie Syros, która jest stolicą Cyklad.