Od wielu lat na początku marca słowo i język są głównymi bohaterami wydarzeń popularyzujących wiedzę o kulturze i poprawności wypowiedzi w województwie świętokrzyskim. W te działania po raz szesnasty wpisuje się również nasza szkoła.
W dniach 5-10 marca świętowaliśmy Tydzień Kultury Języka, którego motywem przewodnim było hasło: Oracja i czytelnictwo zawsze w modzie. W tym roku przyświecały mu, jak zawsze, ważne cele: uświadomienie roli języka ojczystego w życiu człowieka i narodu, przygotowanie do świadomego uczestnictwa w kulturze poprzez prezentację różnych form ekspresji kulturalnej, propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach życiowych, kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi w sytuacjach codziennych i publicznych.
W szkole został zorganizowany XVI Szkolny Konkurs Ortograficzny, w którym z trudnościami pisowni zmagali się uczniowie klas I-III. Mistrzem Ortografii został Dominik Nowak z kl.1lt, II miejsce zajęła Julia Pająk z kl. 3smt, a trzecie - ex aequo - Kacper Klamczyński z 1mt i Adrian Bzymek z 3 smt.
Zawiłościom języka polskiego z zakresu fleksji, słowotwórstwa, frazeologii, czy składni stawili czoło uczestnicy V Szkolnego Konkursu Poprawnej Polszczyzny. Zwyciężyli:
I miejsce – Piotr Różycki - kl. 2 lt, II - Jakub Kosior – kl.1 mt, III - Julia Lewandowska - 1 pt.
Dwóch uczniów - Mateusz Haba z kl. 4 pt i Jakub Lipiec z kl. 3rlt reprezentowało naszą szkołę w Miejskim Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Gimnazjum nr 3 w Starachowicach, Jakub otrzymał wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Zwycięzcom gratulujemy!
W ramach obchodów Tygodnia Kultury Języka odbyły się też debaty, panele dyskusyjne na temat czytelnictwa, potrzeby czytania książek. Uczniowie polecali ciekawe pozycje, zachęcając innych do lektury. Oczywiście nie zabrakło też sceptyków, ale byli w mniejszości.
Upowszechnianie czytelnictwa oraz tworzenie spójnej, logicznej wypowiedzi to niezwykle ważne umiejętności, ponieważ pozwalają na bycie świadomym i krytycznym odbiorcą kultury oraz refleksyjnym czytelnikiem, co wiąże się z zaspokajaniem potrzeby informacji, kultury i przyjemności.
O kulturę i poprawność wypowiedzi z pewnością warto dbać zawsze, nie tylko przez jeden tydzień w roku, bo to kompetencje przydatne zarówno w szkole, jak i w życiu codziennym, w myśl powiedzenia „ jak cię słyszą, tak cię piszą”.
Organizacją Tygodnia Kultury Języka, jak co roku, zajęły się Grażyna Kmiotek i Donata Zielińska-Miśkiewcz, nauczycielki języka polskiego.