Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma być wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny – tak brzmiało uzasadnienie projektu ustanawiającego 1 marca świętem Żołnierzy Wyklętych.
W dniu 3 lutego 2011 roku Sejm uchwalił ustawę o uznaniu dnia 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była – aż do powstania Solidarności – najliczniejszą formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w różnych oddziałach . Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie była togrupa ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych.
W naszej szkole także pamięć o niezłomnych bohaterach jest ważnym elementem historii i wychowania. Kolejny raz, 1 marca, w Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych tematyka historyczno- tożsamościowa została wyeksponowana. Uczniowie przygotowali z tej okazji biogramy wybranych bohaterów oraz plakaty odnoszące się do tej tematyki. Na szczególne wyróżnienie zasłużyły prace uczennic klasy 2lt: Jop Diany, Markiewicz Marii, Przygody Patrycji, Szast Wiktorii. Do udziału w konkursie uczniów zachęciła i przygotowała p.M. Rafalska. Efekty pracy uczniów i nauczyciela zostały przedstawione na holu szkolnym w postaci tablic poglądowych i wystawy prac.
W Roku 100 Niepodległości, ta akcja historyczno-patriotyczna, jest jedną z wielu , które będą towarzyszyły uczniom, nauczycielom i społeczeństwu.