W dniu 21 października 2016r. klasa trzecia w zawodzie technik budownictwa i technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej uczestniczyła w konferencji pod nazwą „Powiat Starachowicki przeciwko handlowi ludźmi”.
Konferencja skierowana była głównie do młodych ludzi, którzy w niedługim czasie będą podejmować pracę. Celem konferencji było ich uświadamianie o sytuacji, które mają miejsce w różnych krajach Unii Europejskiej i poza nią.
Wydawać by się mogło, że ten problem świat ma już za sobą a szczególnie Europa.
Czy można handlować ludźmi? Okazuje się jednak, że tak. Handel ludźmi obecnie w zawansowanej formie to przestępstwo i jest uznawany za formę niewolnictwa. Przestępstwo to, polega na odebraniu wolności człowiekowi. Taki człowiek, pada ofiarą przestępstwa i jest wykorzystany w celu osiągnięcia korzyści. Najbardziej narażeni na taką sytuację są ludzie, którzy znajdują się w trudnej sytuacji materialnej, są słabo wykształceni, bezrobotni, nie mający wystarczających środków do życia. Narażeni są także ci, którzy planują wyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. Ludzie nie wiedząc o tym, mogą być werbowani przez grupy przestępcze trudniące się handlem ludźmi.
Konferencja skierowana była głównie do młodych ludzi, którzy w niedługim czasie będą podejmować pracę. Celem konferencji było ich uświadamianie o sytuacji, które mają miejsce w różnych krajach Unii Europejskiej i poza nią. Prelegenci zwracali uwagę młodzieży, jak należy zachować się i jakie warunki powinni spełnić podejmując pracę w Polsce, zwłaszcza za granicą. Gdzie i jak szukać pomocy. Na całym świecie ofiary handlu ludźmi zarówno kobiety jak i mężczyźni zmuszani są do wyczerpującej pracy, do uprawiania prostytucji, żebrania, popełniania przestępstw oraz innych aktywności, które przynoszą dochody kontrolującym sprawcom.
Wyjeżdżając na wakacje lub do pracy za granicą nie zapominaj o bezpieczeństwie! Koniecznie przeczytaj - Komiks "Nie jesteś na sprzedaż" . Komiks zawiera :
- Cztery wzbudzające emocje historie, prezentujące różne formy wykorzystania;
- Podstawowe informacje dotyczące zjawiska handlu ludźmi;
- Środki ostrożności zwiększających bezpieczeństwo osób udających się za granicę w poszukiwaniu pracy lub wakacyjne wyjazdy;
- Wskazówki gdzie szukać pomocy będąc w sytuacji ofiary handlu ludźmi.
Opracowanie Komiksu „Nie jesteś na sprzedaż” zostało przygotowane na podstawie materiału Rady Europy we współpracy z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. Więcej informacji na stronnie internetowej: www.handelludzmi.eu
Organizatorem Konferencji był Wojewódzki Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi we współpracy z Zespołem ds .Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Starachowicach.