W dniu 7 czerwca 2019 r. już po raz trzeci w Zespole Szkół Zawodowych Nr 2 w Starachowicach odbyło się podsumowanie III Tygodnia Kultury Filmowej. Było ono zwieńczeniem całorocznych działań skierowanych do uczniów w celu zdobycia i poszerzenia wiedzy filmowej oraz przygotowania do matury z języka polskiego, w którą edukacja filmowa się wpisuje
Inicjatorami, pomysłodawcami i koordynatorami podjętych działań I projektów byli poloniści p.Justyna Kaczmarczyk I p.Grzegorz Lech, którzy nawiązali współpracę z takimi szacownymi instytucjami jak: Filmoteka Narodowa, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Filmoteka Szkolna, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Komitet Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, Starachowickie Centrum Kultury.
Już w pierwszym półroczu 2018r. rozpoczął się 3-miesięczny Kurs Internetowy Filmoteki Szkolnej, w którym wzięły udział dwie pięcioosobowe grupy uczniów: Patrycja Linek, Dagmara Łyżwińska, Aleksandra Zielińska, Daniel Jóźwik, Kacper Suski z kl 2 brt oraz Karolina Grudzień, Faustyna Sitek z kl 1 rt, Tomasz Frolovs, Piotr Różycki, Mateusz Błędziński z kl 3 lt. Uczniowie zgłębiali tajniki warsztatu reżysera filmowego, a na zakończenie kursu musieli nakręcić autorską etiudę filmową. Pozytywne ukończenie Kursu zostało potwierdzone przyznanymi przez organizatorów certyfikatami.
W listopadzie 2018r. odbył się etap szkolny Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. 8 uczniów zakwalifikowało się do etapu wojewódzkiego w Kielcach, który odbył się w styczniu 2019r.:Paulina Wojteczek, Julia Linek, Daniel Nowara z kl 3 brt, Patryk Bębas z kl 2 brt, Karolina Grudzień, Faustyna Sitek z kl 1 rt, Tomasz Frolovs, Piotr Różycki z kl 3 lt. Uczniowie ci wzięli wcześniej udział w trzech warsztatach filmoznawczych, które odbywały się w Kielcach.
Najintensywniejsze przygotowania, konkursy, prelekcje miały jednak miejsce w kwietniu 2019 r. w ramach III Tygodnia Kultury Filmowej. Miłośnicy X Muzy filmowej spróbowali swoich sił najpierw w Szkolnym Konkursie Wiedzy o Filmie, w którego zakres tematyczny wpisywały się takie zagadnienia jak: historia polskiego i światowego kina, polska szkoła filmowa, sylwetki oraz twórczość najwybitniejszych reżyserów oraz problematyka i ekranizacje lektur szkolnych. Komisja po sprawdzeniu testu składającego się zarówno z pytań otwartych jak i zamkniętych wyłoniła zwycięzców: I miejsce - Faustyna Sitek z kl 1 rt, II miejsce- Kinga Mazur z kl 1 lt, III - miejsce Ola Puchała z kl 3 int.
Kolejnym konkursem, który spotkał się ze szczególnym zainteresowaniem uczniów był Konkurs na plakat o tematyce filmowej. Wzięło w nim udział ponad 50 uczniów. Plakaty zostały rozwieszone na korytarzach szkolnych i w klasopracowni polonistycznej. Komisja miała bardzo trudne zadanie z wyłonieniem zwycięzców, plakaty były zarówno kolorowe jak i czarno białe, wykonane różnymi technikami, obrazowały filmowe fascynacje naszych uczniów. I miejsce- Wiktor Garbala z kl 2 int, II miejsce- Dagmara Łyżwińska z kl 2 brt, III miejsce Aleksandra Zielińska z kl 2 brt.
Ciekawym eksperymentem był Szkolny Konkurs na etiudę filmową. Podjęcie takiego wyzwania wymagało niezwykłej kreatywności . Komisja postanowiła nagrodzić jeden film- Jakuba Lubienieckiego z kl 2 int pt. ,,Opowieść o koniach”.
Całkowitą nowością w tegorocznym III Tygodniu Kultury Filmowej był Festiwal Filmowy zorganizowany w Starachowickim Centrum Kultury, Nasi uczniowie mogli bezpłatnie obejrzeć dwa czarno – białe klasyki kina: ,,Brzdąc” i ,,Starsza pani znika” oraz wielokrotnie nagradzaną nowość film pt. ,,Kafarnaum”. W przerwach między projekcjami uczniowie mieli możliwość zwiedzania kabiny operatora filmowego.O tajnikach pracy filmowca ciekawie opowiadał p. Michał Pajek - animator kultury z SCKu.
Dużym zainteresowaniem, zwłaszcza wśród tegorocznych maturzystów, cieszyły się prelekcje i prezentacje multimedialne przygotowane przez uczestników Kursu Filmoteki Szkolnej i Olimpiady Wiedzy o Filmie: Julię Linek, Daniela Nowarę z kl 3 brt, którzy analizowali i interpretowali lekturę, film i plakaty do ,,Wesela” Stanisława Wyspiańskiego oraz Faustynę Sitek i Magdalenę Szczygieł z kl 1 rt, które zaprezentowały ,,Makbeta” Williama Szekspira. Patrycja Linek, Wiktoria Binkowska, Aleksandra Zielińska i Dagmara Łyżwińska z kl 2 brt przedstawiły prezentację nt. III cz.,,Dziadów” Adama Mickiewicza. Prelegentki położyły nacisk na interpretację plakatu filmowego i teatralnego
Nasza szkoła na kilka dni zamieniła się w galerię kinową. Została udekorowana pracami uczniów oraz kolorowymi plakatami filmowymi. Na tablicach informacyjnych pojawiły się ciekawostki z życia i twórczości reżyserów i aktorów.
Tygodniowi Kultury Filmowej przyświecało hasło: ,,Miłość na ekranie”.
Mimo, że Zespół Szkół Zawodowych Nr 2 jest szkołą techniczną dba nie tylko o przygotowanie uczniów do egzaminów maturalnych i potwierdzających kwalifikacje zawodowe, ale również o rozwój ich uzdolnień artystycznych.
Dnia 7 czerwca 2019 roku w sali konferencyjnej naszej szkoły odbyło się uroczyste podsumowanie III Tygodnia Kultury Filmowej, wręczenie nagród, dyplomów, podziękowań. Gośćmi honorowymi byli: dyrektor Starachowickiego Centrum Kultury p. Aneta Kordasiewicz oraz pracownik SCK-u, animator kultury p. Michał Pajek, którym serdecznie podziękowaliśmy za bezpłatne udostępnienie sali kinowej SCKu i możliwość zorganizowania tam Festiwalu Filmowego. Nagrody wręczyła dyrektor Zespołu Szkól Zawodowych Nr 2 p. Grażyna Małecka, która podkreśliła pracę, zaangażowanie i kreatywność naszych uczniów i nauczycieli realizujących swoje pasje i zainteresowania artystyczne i humanistyczne i wyraziła nadzieję na kontynuowanie tych ciekawych projektów w przyszłości.